Web Tasarım

Öğrenci Taşımacılığı

Öğrenci taşımacılığı, en değerli varlıklarımız olan çocuklarımızın eğitimleri sırasında, onları evden okula, okuldan eve getirip götürme işidir. Taşımacılıkta pazar payı oldukça büyük olan öğrenci taşımacılığının esasları, kanunlar ve yönetmeliklerle belirlenmiştir. Amaç; zorunlu eğitim kapsamındaki okul öncesi ve diğer öğrenci taşıma hizmetlerini, düzenli ve güvenli hale getirmek, bu işi yapacak olanların yeterlik ve çalışma koşullarını belirlemek ve öğrenci taşımacılığı yapan şirketleri denetlemektir.

Taşımacılar tarafından öğrenci taşıma aracı olarak kullanılacak taşıtlarda aşağıdaki şartlar aranır.

a) Öğrenci taşıma araçlarının arkasında "OKUL TAŞITI" yazısını kapsayan numunesine uygun renk, ebat ve biçimde yansıtıcı bir kuşak bulundurulmalıdır.
b) Öğrenci taşıma aracının arkasında, öğrencilerin iniş ve binişleri sırasında yakılmak üzere en az 30 cm çapında kırmızı ışık veren bir lamba bulunmalı ve bu lambanın yakılması halinde üzerinde siyah renkte büyük harflerle "DUR" yazısı okunacak biçimde olmalı, lambanın yanıp sönmesi frene bağlı olmamalı.
c) Öğrenci taşımacılığında kullanılacak taşıtlarda, öğrencilerin kolayca yetişebileceği camlar ve pencereler sabit olmalı.
ç) Öğrenci taşıma araçlarında Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkında Yönetmelik ile Karayolları Trafik Yönetmeliğinde belirtilen standart, nitelik ve sayıda araç, gereç ve malzemeler her an kullanılabilir durumda bulundurulmalıdır.
d) Öğrenci taşıma araçlarının kapıları şoför tarafından açılıp kapatılabilecek şekilde otomatik olabileceği gibi; araç şoförleri tarafından elle kumanda edilebilecek şekilde (Mekanik) de olabilir.
e) Öğrenci taşıma aracı olarak kullanılacak taşıtlar temiz, bakımlı ve güvenli durumda bulundurulmalı ve 6 ayda bir bakım ve onarımları yaptırılmakla birlikte; taşıtların cinsine göre Karayolları Trafik Yönetmeliğinin öngördüğü düzenli muayeneleri de yaptırılmış olmalıdır.
f) Gerektiği durumlarda ilgili meslek odası, okul ve öğrenci velileriyle haberleşebilmek için telsiz veya mobil telefon bulunmalıdır.
g) Taşıtlarda her öğrenci için bir emniyet kemeri bulunmalıdır.
h) Taşıtlarda görüntü ve müzik sistemleri taşıma hizmeti sırasında kullanılmamalıdır.

Öğrenci taşımacılığı yapanlar;  Öğrencilerin oturarak rahat bir yolculuk yapmalarını sağlayacak tedbirleri alarak söz verdikleri yere kadar götürüp getirmekle ve servis hizmeti sırasında taşıta başka herhangi bir yolcu almamakla, taşıt içi düzeni sağlamak, öğrencilerin binmelerine ve inmelerine yardımcı olacak rehber bulundurmak, ilgili belediyeden izin belgesi almak, yetkili kurumlarca belirlenen fiyatlara uymakla, yükümlüdürler.
  
Öğrenci taşımacılığı yapan, gerçek ve tüzel kişiler ile kamu kuruluşları, taşıma hizmetinde kullanılan söz konusu araçlarına, Karayolları Trafik Kanununun öngördüğü Zorunlu Karayolu Mali Sorumluluk Sigortasını yaptırmak mecburiyetindedirler.

BOZŞAHİNLER TURİZM tüm yasal zorunlulukları yerine getirerek, son model araçlarıyla ve eğitilmiş çalışanlarıyla yavrularımızı güven içinde taşımaktadır.

Öğrenci taşıma araçlarını kullanan şoförler ile rehber personel;


Sorumlu ve yetkili olduğu hizmetin niteliklerine sahip olmak, rehber personelin 20 yaşını doldurmuş ve en az ilköğretim mezunu olmak, Türk Ceza Kanununun ilgili maddelerindeki suçlardan affa uğramış olsa bile hüküm giymemiş olmak, sürücüler; E Sınıfı Sürücü Belgesi için 3 yıllık, B Sınıfı Sürücü Belgesi için 5 yıllık sürücü belgesine sahip olmak, sürücülerin ölümlü trafik kazasına karışmış olması, sürücüler, "Yurtiçi Yolcu Taşımacılığı Sürücü Mesleki Yeterlilik Belgesi" ne sahip olmak, zorundadırlar.
öğrenci taşımacılığı
Copyright 2013 Bozşahinler Turizm A.Ş.|   Kullanım Şartları  Gizlilik
Personel Servis Taşımacılığı, Servis Tur, Servis Firmaları, Servis Taşımacılığı, Turizim Taşımacılık, Personel Taşıma, Havaalanı transfer , Taşımacılık Hizmetleri , Öğrenci Taşımacılığı , Servis Taşımacılık , Personel Taşımacılığı Personel Servis Öğrenci Servis servis şirketi,personel taşıma firması